strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
niedziela , 22 kwietnia 2018 
imieniny:  Kai, Leonii, Łukasza 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  GOSPODARKA  Przyszłość na węźle komunikacyjnym
   MENU
aktualności
archiwum
poradniki
prawodawstwo
formularze
wskaźniki i stawki
Baza Informacji   
Gospodarczej
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1343
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
938 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
Maciej Klag
Przyszłość na węźle komunikacyjnym
2007-07-13 | 18:38:48


- R E K L A M A -

Bezrobocie tu jest śladowe, gospodarka kwitnie, budżet w ciągu ośmiu lat się potroił. A jeszcze przed dekadą Kąty Wrocławskie były typowo rolniczą, zaniedbaną gminą za rogatkami wielkiego miasta.

Leżące w cieniu metropolii Kąty Wrocławskie skorzystały z koniunktury gospodarczej. Niewielka, 17-tysięczna gmina stała się zapleczem logistycznym dla Wrocławia.

Kąty Wrocławskie wykorzystują atrakcyjne położenie. To nie tylko bezpośrednie sąsiedztwo z Wrocławiem i Kobierzycami, które są mekką zagranicznych inwestorów.

W porę dostrzegliśmy nasz największy atut - mówi Mieczysław Reps, zastępca burmistrza Kątów Wrocławskich. Ten atut to komunikacja. Na terenie gminy już za trzy lata autostradowa obwodnica Wrocławia przetnie autostradę A4. Obwodnica połączy trasę Zgorzelec - Kraków z planowanymi drogami szybkiego ruchu z Wrocławia na Poznań i Gdańsk oraz trasę do Warszawy. W Kątach powstanie jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w tej części Polski.

W okolicy stoi już pierwsza z czterech planowanych tu hal magazynowych portugalskiego koncernu Tiner o łącznej powierzchni 80 tys. mkw. Hale o podobnej powierzchni buduje tu również brytyjski Parkridge. W logistykę chce zainwestować holenderski Schavemaker, a koncern Mettler postawi magazyny wysokiego składowania. Centra magazynowe mają zapewnić pracę blisko 1000 osobom. I to nie tylko mieszkańcom gminy. Bezrobocie w Kątach, jak twierdzi wiceburmistrz, w zasadzie nie istnieje. Wiosną to było 4,5 procent. Głównie ci, którzy zrezygnowali z jednej pracy i poszukują innej - mówi Mieczysław Reps.

Władze gminy cieszą się z tego, co udało się im osiągnąć po sześciu latach od uchwalenia strategii rozwoju. Zapisano w niej, że będą liderem gospodarczym wśród satelickich gmin Wrocławia. Kobierzyce są na razie poza zasięgiem -przyznaje wiceburmistrz.

Na terenie gminy działa już ponad 40 zagranicznych firm. Głównie logistycznych, ale w Kątach Wrocławskich działalność rozpoczynają też producenci z różnych branż. 700ha, które przeznaczyliśmy przed dziesięciu laty pod przemysł, już jest zabudowanych. Na kolejne 250 ha są już poważni oferenci. To inwestorzy z branży logistycznej i przemysłowej z USA, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii - mówi Mieczysław Reps.

W ciągu niecałej dekady budżet gminy się potroił. Obecnie jest to 56 mln zł. W tym ponad 20 mln zł to dotacje unijne. Kąty Wrocławskie są na Dolnym Śląsku wiceliderem w wykorzystaniu funduszy Sapard i pod względem wielkości zaabsorbowanych środków na rozwój regionalny.

Do gminy wyprowadzają się mieszkańcy Wrocławia. Z wydanych pozwoleń na budowę wynika, że w Kątach Wrocławskich buduje się teraz 1000 domów. Pozostali muszą się spieszyć - ziemia zdrożała tu w ostatnim roku o 100 procent. Ceny działek w miejscowościach graniczących ze stolicą Dolnego Śląska osiągnęły pułap 300 zł za mkw. Wiceburmistrz przewiduje, że samemu, niespełna sześciotysięcznemu miasteczku w ciągu czterech najbliższych lat przybędą trzy tysiące mieszkańców. Rachunek jest prosty: wtedy zakończy się budowa ogromnego osiedla, powstanie 1000 mieszkań. Nie ma obawy, że będą stały puste. 100 pierwszych mieszkań sprzedano tam w trzy dni.

Dla tych wszystkich, którzy przenoszą się z Wrocławia, musimy stworzyć cywilizowane warunki życia - podkreśla Reps. Jedno z najważniejszych zadań gminy to skanalizowanie miejscowości w gminie. Na pierwszy ogień poszły tereny na północy, gdzie zainwestowano już 20 mln zł. W planach jest również budowa nowej stacji uzdatniania wody.

W gminie wybudowano cztery nowe szkoły i gruntownie zmodernizowano cztery kolejne. Na budowę pięciu sal gimnastycznych wydano już 12 mln zł, a teraz rusza program budowy przedszkoli. - Docelowo powstaną one w każdej miejscowości, która liczy co najmniej 500 mieszkańców. Apotem trzeba będzie się ostro brać za drogi - zapowiada Mieczysław Reps.

za www.rzeczpospolita. pl autor JAROSŁAW KAŁUCKI


Maciej Klag  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(17)
   Poniżej znajduje się ostatnie 10 dodanych komentarzy.
   Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie kliknij tutaj

Panie Reps ale Pan piepszysz glupoty, które szkoły zostały wybudowane za Waszych rządów?i to cztery??Która firma z tych nowych zatrudnia ludzi z Kątów?Nie mówię o tych kilku osobach w "centrach" logistycznych. Wiem, że są to inwestycje dłogoterminowe ale chwalenie się ile osób zatrudnią z Kątów itp a faktycznie ile zatrudniają to różnica. Nic się nie dzieje z remontem dróg gminnych a nasze lobby w sprawie napraw dróg powiatowych czy wojewódzkich (Popiełuszki) jest znikome. Każdy kto przejeżdża przez Kąty widzi ładną 1 Maja, ale potem?Popiełuszki łącząca Gminę z A4 jest w beznadziejnym stanie i to że od 5 lat nie miała remontu to Wasza wina. szkoda że nie brano pod uwagę kultury i działalności ośrodka sportu, bo w tym elemencie bylibyśmy na szarym końcu. Sama 1 Maja, obietnice zatrudnienie, łądny rynek nie przynoszą nam namacalnych efektów, a dla szarego mieszkańca Gminy (Kąty to nie tylko miasto!)ważne jest zupełnie co innego.

2007-07-15 | 19:47:11 |  Marcin

Cytuję: "Dla tych wszystkich, którzy przenoszą się z Wrocławia, musimy stworzyć cywilizowane warunki życia" - a co z mieszkańcami gminy, którzy od lat tu mieszkają ? Czy im nie należą się cywilizowane warunki ? Wszystko pięknie - rozwija się część północna i chwała Gminie za to. Natomiast nasuwa się pytanie co z częścią południową ? Czy została już całkiem zapomniana ? Tu po prostu nie dzieje się nic i nie widać żadnych perspektyw aby to miało się zmienić - wystarczy popatrzeć na program inwestycyjny - nawet jednej inwestycji dla części południowej.

2007-07-16 | 08:31:39 |  mieszkaniec_gminy

Z tekstu wynika ze osiedle "TBS" w Katach bedzie dokonczone ! tylko kto to zrobi kto wylozy kase???

2007-07-24 | 23:32:00 |  Hmmm

Hm ciekawe, mieszkam od 3 lat przy ul.Dębowej i do dzisiaj nie zrobiono drogi dojazdowej, już któryś raz z kolei naprawiam auto z powodu dziur tam istniejących a o myciu samochodu juz nie wspomnę 2 razy w tygodniu....gdzie sa drogi dojazdowe....prosze zacząć najpierw od podstaw a potem pu#@!% się na głęboką wodę.

2007-08-01 | 15:01:50 |  Ktoś

Niż demograficzny a w gminie bedą budować przedszkola hihi
Prawda jest taka że nasze władze nie umieją negocjować z firmami ktore tutaj się lokalizują. Zamiast wynegocjować przy samym zatrudnieniu że najpier mieszkańcy gminy potem inni to w okolicznych zakładach pracują sami napływowi głownie z powiatu średzkiego, nastepnie powinno się wynegocjować by taki koncern oddawał cześć swojego zysku na cele lokalne, lokalne organizacje, lokalny sport. Kolejna rzecz jeżeli austriacka firma chce zbudowac tutaj 1000 mieszkań to dlaczego nie namówic ją do wspólfinansowania okolicznej infrastruktury drogowej? Tak jak jest to na bielanach Wrocławskich.
Akurat nasza gmina jest w takiej sytuacji finansowej i gospodarczej że mozę sobie na takie "twarde warunki" pozwolić

2007-08-14 | 14:26:45 |  Kamil

Czytam kometarze i widze tylko zarzuty ze pracuja ludzie z powiatu sredzkiego w katach wr.??Nie rozumiem o co chodzi widocznie sa tansi lub lepiej pracuja ,albo sie oddaja za 3,5 za godzine. To wam nie pasuje ze sa lepsi bo pracuja ,a wy nie?Jesli was nikt nie chce zatrudnoc to albo o was nieqwie albo wasze kwalifikacje lub wymagania sa nic nie warte lub zawyzone.Pozra sie nad tym zastanowic.W artykule jest duzo przechwalanek ,ale musze sie zgodzic z tym ze warunki do zycia sa w katach wroclawskich i wierutna bzdura jest ze ich nie ma.Prucz kina i teatru i basenu jest generalnie wszystko.Jesli chodzi o drogi to pisza to ludzie ktorzy patrza oczami chyba swoich starych.Bo gdyby popatrzyli coczami wlodarzy to wiedzieli by ze popieluszki do autostrady jest droga wojewodzka i to niejest od tak rematujemy bo mamy kase .Nikt sie nad tym nie zastanawia ile batali trzeba bylo stoczyc o 1go maja.Gakt faktem ze kostka granitowa ktora tam kiedys lezala znikla bez powrotnie zamiast zostac w naszej gminie ,ale widocznie tak musialo byc.Ja mam tylko jedna prosbe do Pana Repsa jesli juz ktos to czyta to moze mozna by bylo zrobic chodznik ktory powinien byc miedzey ulica Spółdłzielcza w strone rynku to taki maly łacznik zaledwie 50 metrow przy stacji kolejowej.Syf tam straszny i dziury jak dla pieszych a jak juz popada to kajajkiem trzeba forsowac.Bo jakos tak dziwwnie jest ze tyczy sie tam chodzniki gdzie nikt nie chodzi a tam gdzie ludzie chodza to nikt tych chodnikow nie robi.Wszedzie wydeptane trawniki.ps.zapomnialem wspomniec ze rynek tylko od srodka jest wyrematowany a na zewnatrz dalej sa obgryzione mury ciekawa polityka rematowa.

2007-08-28 | 12:26:30 |  Bartłomiej Plechoć

Bartek!
Twoja pisownia wymaga "remontu" od podstaw, potem zabieraj glos na powazne tematy! Zadna zlosliwosc z mojej strony, tylko przyjacielska rada.

2007-09-01 | 15:48:39 |  Bystrzyca

To ciekawe, że niektórzy uważają że przyszłość to Kąty Wrocławskie.Szkoda tylko,że brak infrastruktury, by ludziom godnie się żyło. Ludzie młodzi, uwaga!!!Tu brak żłobka a do przedszkola można dostać się tylko cudem

2007-10-05 | 13:22:46 |  asia w.

"Na budowę pięciu sal gimnastycznych wydano już 12 mln zł" a niby gdzie te sale są ??? Bo na pewno nie w Kątach. Może ma pan ma myśli sale w Jaszkotlu albo w Gniechowicach ?? Czyżby młodzież miała tam jeździć po wynajem hali ??? Kątecki OSiR jest już w opłakanym stanie... nie wspomne już że całkowicie zdominowany przez sekcje piłki nożnej i koszykówke. A gdzie reszta młodzieży ma spędzać aktywnie swój wolny czas... pozostają nam tylko place zabaw dla dzieci. Po za tym o ile pamiętam w planach gdy wybudowano gimnazjum był basen... i też oczywiście nie powstał. Panie Reps jedyne co pan może zapewnić to PLANY nic po za tym, w dodatku jak na dzień dzisiejszy dla rozwoju sportu nizrealizowanych. Co do dróg to szkoda poprostu pisać... zgadzam sie z poprzednikami że chwalicie sie ulicą 1-go maja a reszta to stan niewybaczalny. Po za tym z pana dość odważnego oświadczenia mamy być zapleczem Wrocławia. Skoro tak wiele powstaje firm spedycyjno-transportowych radze pomyśleć o bezpieczeństwie na drodze przy tych PLANOWANYCH przedszkolach.

2007-10-11 | 23:14:24 |  Marcin

Bezrobocie śladowe? Chyba tylko dlatego, że połowa ludzi wyjechała za granice a druga połowa pracuje w róznych Kąteckich firmach za marne pieniądze. Jak młodzi ludzie mają się czegoś dorobić?

2007-10-12 | 23:27:28 |  Iza


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 6762 | komentarzy: 17
dodał: Maciej Klag | 2007-07-13 | 18:38:48
Ten artykuł nie był modyfikowany
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary